Tougeki 2010 ends as the new fighting game champions are crowned.

For those who are probably staring at this topic title wth embezzlement, Tougeki is a yearly competition held in Japan which invites the best fighting game players in the world (Ironically most of them are Japanese) to compete against each other for the title of the champion of their specified gam. This year, the variety of games was large from popular mainstays such as the Street Fighter games and Guilty Gear, to the latest installments of classics such as Virtua Fighter 5: Final Showdown and Tekken 6… to whatever Sengoku Basara X is. Results can be fond after the jump.

 Street Fighter 4 (Vanilla, Arcade)
1st – Kindevu (Rufus) / Momochi (Akuma) / RF (Sagat)
2nd – Daigo Umehara (Ryu) / TKD (El Fuerte) / Bonchan (Sagat)
3rd tie – Tokido (Akuma) / Mago (Sagat) / Nemo (Chun-Li) & Dashimaki Tamago (C. Viper) / Nen (Rufus) / Denpa (Sagat)

Street Fighter III: 3rd Strike
1st – Kuroda (Ken) / Nitto (Yun) / MOV (Chun-Li)
2nd – Kokujin (Dudley) / Haitani (Makoto) / Nuki (Chun-Li)
3rd tie – KO (Yang) / Ochibi (Yun) / Tokido (Chun-Li) & Mester (Yun) / Raoh (Chun-Li) / Higa (Ibuki)

Super Street Fighter II X
1st – MAO (Claw) / Futachan (Ryu) / Ito (Dee Jay)
2nd – Abebin (E. Honda) / Sasori (Ryu) / Oonishi (Dictator)
3rd tie – Nuki (Chun-Li) / Muteki (Guile) / Shiki (Boxer) & Tsuji (Boxer) / Inro (O. Chun-Li) / Danjiri (Dhalsim)

Guilty Gear XX: Accent Core
1st – Shounen (Testament) / RF (Faust) / Ogawa (Eddie)
2nd – Inoue (Order Sol) / Machaboo (Testament) / FAB (Potemkin)
3rd tie – Isamu (Venom) / Roi (Sol) / LOX (Jam) & Ina (Millia) / Nage (Faust) / Mitsurugi (Zappa)

Melty Blood
1st – GO1 (Akiha) / Ieda (Kohaku)
2nd – Hato (V.Akiha) / Leo (Warc)
3rd tie – Kaimaato (Kouma) /Inoshi (V.Sion) & Tatsuya (Ciel) / X (Nero)

Blazblue: Continuum Shift
1st – Tsujikawa (Taokaka) / Chou (Litchi)
2nd – Satoshi (Bang) / Hiroshi (Jin)
3rd tie – Goro (Lambda) / Fumo (Arakune) & Dora (Bang) / Hima (Arakune)

KOF13
1st – Oeppu (K’ / Mature / Raiden)
2nd – Jaian (K’ / Mai / Iori)
3rd tie – Kyabetsu (Andy / K’ / Kula) & Ho Kun Xian (Elisabeth / K’ / Takuma)

Tekken 6
1st – sumairu X (Marduk) / nesuchan (Devil Jin) / tatatatatatatata-ku (Lars)
2nd – daipan (Steve) / pandamania (Panda) / pekosu (Bob)
3rd tie – Addung (Asuka) / Naengmyun Sungin (Roger) / Narakhof (Marduk) & seikingu (King) / ide (Bob) / agichi (Leo)

Virtua Figher 5: Final Showdown
1st – serori (Kage) / morimoto reota^do (Vanessa) / hiraganadeaoki (Jacky)
2nd – Jaga (Goh) / Kurobo~ (Lau) / Yoroshiko (Jeffry)
3rd tie – Gorgeous (Eileen) / Joseph (Akira) / Yuutenji (Lau) and ???

Arcana Heart 3
1st Kasumi LOVE (Akane) / Tono (Konoha)
2nd Shirogoma (Angelia) / Kyouken (Zenia)
3rd tie – Banbaban (Heart) / Andou (Catherine) & Buchi (Yoriko) / Ooen (Kira)

Results for King of Fighters 2002: Unlimited Match and Sengoku Basara X have yet to be announced though this will be edited when they are.

Leave a Reply